Karpaty
Menu Główne
Strona główna    Tatry    Karpaty    Alpy    Apeniny   Góry Dynarskie    " Inne góry"     Polska     Europa
   Podmenu
RUMUNIA
: Vanatoarea lui Buteanu
: Vafrul Laitel
: Transalpina
: Omu
Mała Fatra
: Rozsutec
: Sokolie
Wielka Fatra
: Zvolen
Góry Czerchowskie
: Jastrabie i Kamenicky Hrad
Słowacki Kras
: Zadielska Dolina
: Haj i Spisski Hrad
Niżne Tatry
: Chopok
: Słowacki Raj
: Jaskinia Vażecka
: Jaskinia Demianowska

: Kralova Hola

Bieszczady
: Tarnica
: Bukowe Berdo
: Kińczyk Bukowski
: Połonina Wetlińska
: Krzemień
: Połonina Caryńska
: Solina
: Wielka Rawka
: Smerek
Pieniny
: Wąwóz Homole
: Trzy Korony
: Małe Pieniny
: Plaśna
: Sokolica i spływ Dunajcem
Magura Spiska
: Nad Łapszanką
Beskidy Zachodnie
: Pasmo Jaworzyny
: Pasmo Radziejowej

: Eliaszówka i Koziarz

: Babia Góra
: Turbacz
: Przełęcz Knurowska
: Beskid Wyspowy
Orawa
: Jezioro Orawskie
Góry Choczańskie
: Velky Choc
Lubovnianska Vrchovina
: Osly, Jarabina, Vysne Ruzbachy
Beskid Niski
: Rosochatka
: Chełm i Maślana Góra
: Jaworze
: Jezioro Klimkowskie

: Jodłowa Góra

Pogórze Karpackie
: Ciężkowice
: Bukowiec i Bruśnik
: Wojnarowa
: Jez. Rożnowskie i Tropie
: Prządki

KARPATY
Beskid Sądecki - Radziejowa
1262 m n p m

Trasa: Rytro - Radziejowa - Rytro - rowerem Data: lipiec 1995, październik 2008 - piesza trasa - Kosarzyska - Radziejowa - Rytro, kwiecień 2009 - Obidza - Dzwonkówka

galeria

Na Przełęczy Gromadziej z widokiem na Tatry

Zoom na Tatry z Przełęczy Gromadzkiej

Trzy Korony z Wielkiego Rogacza

Widok z Wielkiego Rogacza na Radziejową

Góry Lewockie z Wielkiego Rogacza

Radziejowa - wieża widokowa

Widok z wieży na Radziejowej na północ

Wodospodziki potoku Roztoka Mała

Widok z Przełęczy Przysłop na Małe Pieniny

Z Dzwonkówki w kierunku Przehyby

Okolice Bacówki na Obidzy

Wielki Wodospad Majdański

Obidza

Piękna panorama Tatr Bielskich i Wysokich

Klasyczny jesienny widoczek na Tatry z przełęczy Rozdziele

Punkt widokowy pod Wielkim Rogaczem - tu Babia Góra

Widok z spod Wielkiego Rogacza na Tatry i Pieniny

Pieniny pomiędzy brzozami w jesiennej szacie

Wielki zoom na Trzy Korony

Jezioro Czorsztyńskie we mgle, w oddali Osobita, bliżej Jarmuta

Mimo iż Beskid Sądecki leży stosunkowo blisko mojej miejscowości, to nie chodzę zbytnio po tych górach, pierwszy raz na  Radziejowej byłem na rowerze. Wybrałem się z mojej miejscowości najpierw do Ryta przez Nowy Sącz - około 40 km. Potem już w dolinę - skręt w prawo drogą  prowadzącą wzdłuż potoku Roztoka Mała. Początkowo dosyć łatwo i przyjemnie, asfalcik, zabudowania, lekki podjazd, potem kończy się asfalt a zaczyna żwirówka. Póki nachylenie nie za duże jeszcze jako tako się jedzie, ale kiedy staje dęba rower nie chce jechać, gdyż kamienie uciekają spod kół. Czasem tempo jest takie, że na nogach byłoby szybciej, ale ambicja nie pozwala zejść. Jednak w paru momentach nie dałem razy. Podprowadzałem rower do góry. Ale wreszcie docieram do grzbietu. Tu już nie da się jechać. Prowadzę rower - mijają mnie trochę zdziwieni turyści. Ale nawet rezygnuję z prowadzenia go, zostawiam wśród drzew i na piechty docieram do wierzchołka Radziejowej - najwyższego w całym Beskidzie Sądeckim. Pomiędzy drzewami - nagroda za wysiłek - widok na Tatry i Pieniny. Obecnie na szczycie jest platforma widokowa, co dodaje atrakcyjności temu miejscu. Bo większość grzbietu jest zalesiona i niewiele z niego widać. Ale wtedy jeszcze jej nie było. Potem czekał mnie zjazd, bolały mnie palce od hamowania. Nawet musiałem zatrzymać się, aby dać im odpocząć. Potem z Rytra powrót ruchliwą drogą do domu. Cała trasa rowerem to ponad 100 km. Porządna wydyma jak na jedno popołudnie.

W październiku 2008 roku przeszedłem trasę Kosarzyska - Przełęcz Rozdziele - Wielki Rogacz - Radziejowa - Roztoka Ryterska. Trafiłem z pogodą w 10, o tej porze roku Beskidy wyglądają rewelacyjnie. Można powiedzieć że były to jesienne kolory w maksymalnym swoim natężeniu. Trasa bardzo łatwa i przyjemna. Najpierw widoki na Pasmo Jaworzyny przy lekkim podejściu do Bacówki na Obidzy. Zaraz za Przełęczą Rozdziele otwiera się widok na Tatry, a w dalszej trasie na Pieniny i Małe Pieniny. Kiedyś planuję przejść stamtąd w Małe Pieniny. Ładny widok otwiera się przy początku podejścia na Wielki Rogacz, gdyż jest tutaj przecinka. Niestety widać, że inni turyści też często się tu zatrzymują, świadczą o tym liczne śmieci. Dalej już widać cel - Radziejową. Jakimś sposobem mijam odbicie szlaku, w sumie nie oznaczone, trzeba wypatrzeć znak na drzewie. Więc obszedłem Radziejową i dotarłem od strony szlaku na Prehybę. W sumie od tej strony bardzo spokojne podejście, szlak bardzo dobry dla rowerów górskich. Szczyt Radziejowej jest uwieńczony wieżą widokową. Więc jest po co iść, bo wcześniej można było oglądać tylko las, a teraz mamy widok na Kotlinę Sądecką, Pasmo Jaworzyny, Lubania, Beskid Niski, Pieniny i Tatry. Po drodze na szlaku można też ujrzeć wzniesienia Gór Lewockich i Czerchowskich. Potem strome zejście, dosyć niebezpieczne, można niechcący się wyłożyć. Potem długie i żmudne zejście do Roztoki Ryterskiej. Po drodze można jeszcze oglądać malownicze strumyki z małymi wodospadzikami. Jak na "nie miłośnika" Beskidów, ta trasa w ten dzień, przy takiej widoczności i o takiej porze roku bardzo przypadła mi do gustu.

Inne urokliwe miejsce w Paśmie Radziejowej to Obidza - a przede wszystkim piękny wodospad o nazwie Wielki Wodospad Majdański. Nie tak łatwo tam trafić, gdyż nie ma oznakowanego szlaku, zasięgnąłem języka u sklepowych tubylców, trzeba jechać około 1 km asfaltową drogą odbijającą tuż za kościołem. Potem przy leśnym placyku ze zbitymi z drewna ławkami schodzimy ku potokowi i niedaleko jest już wodospad, moim zdaniem najładniejszy w Beskidach. Warto się tam na chwilę zatrzymać.

Natomiast jadąc w Obidzy do końca drogi możne wybrać się na Dzwonkówkę, dysponując dobrym samochodem terenowym można wyjechać na samą przełęcz Przysłop, a nawet przejechać do Szczawnicy. Z przełęczy 15-20 minut podejścia i jesteśmy na Dzwonkówce, trzeba trochę zejść szlakiem gdzie z małej polany jest widok na Tatry. Z Dzwonkówki widzimy Przehybą, a z przełęczy Małe Pieniny. Co ciekawe w okolicy przełęczy jest nawet kilka zadbanych domów, nie zdawałem sobie sprawy, że na takich wysokościach ktoś mieszka.